Zakład Mechaniki i Inżynierii Brzegów jest jednym z trzech zakładów naukowych Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk (IBW PAN).
Zakład Mechaniki i Inżynierii Brzegów prowadzi badania związane z hydrodynamiką, zmianami oraz zarządzaniem strefą brzegową, transportem osadów i ochroną brzegów. Stosowane metody teoretyczne i empiryczne mają na celu rozwiązywanie ww. zagadnień, w tym praktycznych problemów inżynierii brzegów morskich. W ramach Zakładu działają zespoły badawcze zajmujące się:
Bierzemy udział w projektach badawczych UE, w projektach bilateralnych oraz w wielu innych międzynarodowych przedsięwzięciach. Nasze osiągnięcia regularnie prezentujemy podczas konferencji i sympozjów na całym świecie. Współpracujemy z licznymi jednostkami naukowo-dydaktycznymi z takich krajów jak Bułgaria, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Litwa, Holandia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Tajwan, Ukraina czy Wietnam.
Nasze prace wydajemy w formie książkowej, artykuły publikujemy w prestiżowych czasopismach oraz w materiałach konferencyjnych. Publikacje nasze można znaleźć w Journal of Coastal Research, Coastal Engineering, Coastal Engineering Journal, Journal of Waterway, Port, Coastal, and Ocean Engineering itd. Wiele naszych tekstów było cytowanych przez zagranicznych autorów.
Morskie Laboratorium Brzegowe (MLB) w Lubiatowie, funkcjonujące w ramach naszego Zakładu, położone ok. 75 km na północny-zachód od Gdańska, jest wyposażone w aparaturę umożliwiającą pomiar fal, prądów, ruchu osadów, topografii plaży i strefy przybrzeżnej (badania batymetryczne) itp. Badania skoncentrowane są na hydrodynamice, litodynamice i morfodynamice wielorewowej strefy brzegowej w różnych skalach przestrzenno-czasowych. Brak pływów na Bałtyku czyni z laboratorium w Lubiatowie szczególnie dobre miejsce do badania fal pochodzenia wiatrowego oraz fal podgrawitacyjnych, takich jak np. fale krawędziowe. To jedyna taka placówka w Polsce – oraz jedna z kilku zaledwie na świecie wyposażona w urządzenia do pomiaru parametrów meteorologicznych, falowania (boja falowa, falowe sondy strunowe), prądów (na zasadzie pola elektromagnetycznego oraz efektu Dopplera), a także ruchu rumowiska morskiego (laserowo-dopplerowski miernik koncentracji i składu granulometrycznego osadów zawieszonych).
Nasz zakład uczestniczył w szeregu przedsięwzięć badawczych zamawianych lub wspieranych przez podmioty gospodarcze. Działania te były ściśle związane z podstawową działalnością zakładu i miały na celu rozwiązanie ważnych problemów inżynieryjnych. Należą do nich prace wykonane m.in. na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni, Słupsku i Szczecinie oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku dotyczące optymalizacji metod ochrony brzegu, sztucznego zasilania plaż, utrzymania dróg wodnych oraz ujść rzecznych itp., jak również liczne opracowania naukowe i ekspertyzy dla biur projektowych (dotyczące np. modernizacji portów morskich).