W Zakładzie prowadzone są badania związane z hydromechaniką fal wodnych, ich generacją, propagacją oraz transformacją, a także z współoddziaływaniem falowania z budowlami. Realizacja badań obejmuje pomiary falowania na morzu, studia laboratoryjne w kanale falowym, oraz tworzenie modeli matematycznych i numerycznych badanych zjawisk.
Podstawowe tematy badawcze podejmowane w Zakładzie:
Pracownicy Zakładu biorą udział w międzynarodowych projektach badawczych finansowanych ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz grantów norweskich. Ośrodki współpracujące z Zakładem obejmują takie kraje jak Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Finlandia, Hiszpania, czy Portugalia.
Prace Zakładu pojawiają się regularnie w prestiżowych czasopismach: Coastal Engineering, Ocean Engineering, Physics of Fluids, Journal of Hydro-Environment Research, Journal of Hydraulic Research, itd. Publikacje obejmują również pozycje książkowe wydawnictwa IBW PAN, a także znanych domów wydawniczych, takich jak Springer.
W Zakładzie dostępne jest unikalne w skali kraju i świata laboratorium hydrauliczne, którego głównym elementem jest kanał falowo-przepływowy. Długi na 64 m i szeroki na 0.6 m zbiornik wodny pozwala na prowadzenie badań podstawowych hydrodynamiki fal wodnych, współoddziaływania fal z prądem (przepływem) oraz interakcji falowania wodnego lub przepływu z budowlami hydrotechnicznymi. Szerokie możliwości pomiarowe pozwalają również na prowadzenie badań modelowych hydrotechnicznych konstrukcji budownictwa wodnego i morskiego.
Oferta Zakładu obejmuje modelowanie i analizę falowania w portach morskich, badania modelowe konstrukcji hydrotechnicznych oraz prototypów nowych rozwiązań stosowanych w inżynierii morskiej i brzegowej. Doświadczenie pracowników Zakładu poparte jest licznymi pracami wykonanymi dla podmiotów związanych z gospodarką morską takich jak urzędy morskie, zarządy największych polskich portów oraz biur projektowych branży hydrotechnicznej.