Budowa sieci transferu wiedzy nt. kierunków i możliwości rozwoju badań w laboratorium falowym oraz in situ przy wykorzystaniu innowacyjnej aparatury badawczej
Generacja i propagacja fali poprzecznej w basenie falowym
Cel eksperymentu:
Analiza i doświadczalna weryfikacja modelu numerycznego
Zakres eksperymentu (opis planowanych badań i spodziewanych wyników):
Na jednym z końców klapy generatora zamocowana zostanie płyta o długości odpowiadającej szerokości kanału, wychylająca się ruchem wahadłowym w obie strony z niewielką, lecz stałą amplitudą. Poprzez taką modyfikację w kanale zostanie wygenerowana fala rozchodząca się pod pewnym kątem w poprzek jego przekroju.
Przedstawiony eksperyment pozwoli zweryfikować doświadczalnie trójwymiarowy model numeryczny propagacji fal w basenie falowym.
Badanie transformacji falowania nad progiem podwodnym.
Cel eksperymentu:
Celem eksperymentu jest zbadanie efektywności działania progów podwodnych chroniących klif w Gdyni Orłowie.
Zakres eksperymentu (opis planowanych badań i spodziewanych wyników):
W ramach planowanego eksperymentu w kanale falowym zostanie umieszczony model istniejącego progu podwodnego znajdującego się w podbrzeżu klifu orłowskiego.
Przewiduje się wykonywanie pomiarów parametrów falowo-prądowych w sąsiedztwie progu. W kanale falowym zostaną wygenerowane fale o parametrach zbliżonych do falowania występującego na wodach Zatoki Gdańskiej
Przyrządami pomiarowymi wykorzystywanymi w badaniach będą sondy falowe umieszczone przed i za progiem służące rejestracji przebiegu falowania, prądomierze i system PIV wykorzystane do rejestracji rozkładów prędkości przepływu wody w okolicy progu podwodnego.
Spodziewanym wynikiem przeprowadzonych pomiarów ma być określenie efektywności oddziaływania progów podwodnych w aspekcie ochrony brzegu morskiego w Gdyni Orłowie. Dodatkowym spodziewanym rezultatem ma być opracowanie wytycznych sugerujących, w jaki sposób można by poprawić efektywność funkcjonowania progów podwodnych w Gdyni Orłowie.
Pomiar pola prędkości przy użyciu PIV do porównań z modelem teoretycznym.
Cel eksperymentu:
Zakres eksperymentu (opis planowanych badań i spodziewanych wyników):
- Planuje się wykonanie pomiarów prędkości dla wybranych warunków falowych. Generowane będzie falowanie o zadanych charakterystykach. W rezultacie przeprowadzonego eksperymentu określone zostanie pole prędkości, które posłuży do porównań z wynikami z obliczeń teoretycznych. Zaletą wykorzystania systemu PIV do tego typu pomiarów, w porównaniu z punktowymi pomiarami prędkości przy użyciu prędkościomierzy ADV, jest uzyskanie wyników zawierających znacznie więcej informacji dotyczących wartości i kierunków wektorów prędkości (informacja przestrzenna – pole prędkości).
Opis stanowiska badawczego:
W odległości 19 m od generatora zostanie umieszczone zostanie stanowisko pomiarowe (system PIV oraz prędkościomierz ADV), zaś wzdłuż kanału zostaną zainstalowane sondy falowe w odpowiedniej sekwencji.
Opis aparatury koniecznej do realizacji eksperymentu:
- Suszarka laboratoryjna i waga laboratoryjna (dokładność 0,1g) – zapewniona przez KG, ZUT
- prędkościomierz ADV
- zestaw PIV,
- układ koryta falowego wraz z podstawową aparaturą zadającą i kontrolującą parametry ruchu falowego.
Planowane publikacje (w jakim czasopiśmie):
Wyniki pomiarów zostaną wykorzystane w rozprawie doktorskiej.
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013
Oś Priorytetowa:
1. Rozwój i innowacje w MŚP
Działanie:
1.5. Regionalna Sieć Transferu Rozwiązań Innowacyjnych
Poddziałanie:
1.5.2. Wsparcie Regionalnych Procesów Proinnowacyjnych