majowka Project

Program Majówki z Nauką 2006

Na terenie IBW PAN zostanie przygotowanych 8 stanowisk prezentacyjnych - tzw. PUNKTÓW, które kolejno będą obsługiwały uczestników poruszających się po tzw. trasie edukacyjnej. Na poszczególnych PUNKTACH uczestnicy będą mieli okazje zapoznać się z różnymi, ciekawymi zjawiskami i problemami naukowymi przedstawianymi w formie prezentacji multimedialnych, pokazów i warsztatów. Będzie również okazja do obejrzenia nowoczesnych laboratoriów oraz unikalnej aparatury badawczej. Czas każdej imprezy będzie wynosił od 15 do 25 minut. Od godziny 9.00 do 13.00 impreza przeznaczona będzie wyłączne dla grup zorganizowanych, natomiast między 13.00 a 14.00 w prezentacjach i warsztatach będą mogli uczestniczyć goście indywidualni.

PUNKT 0: Recepcja - Informacja

PUNKT 1: Jak człowiek zmienia rzeki?

PUNKT 2: Jak przewidzieć i zmierzyć rozchodzenie się zanieczyszczeń w rzece?

PUNKT 3: Co można zmierzyć w płynącej wodzie?

PUNKT 4: Pokaz największego w Polsce kanału falowego

PUNKT 5: Drgania w ziemi - sprawca groźnych katastrof

PUNKT 6: Co niszczy brzeg morski w Polsce?

PUNKT 7: Sedymentologia - jak opisać piasek

PUNKT 8: Jak i czym mierzyć fale, prądy oraz ruch piasku?

plan Majówki 2007

 


 


Brama Instytutu

PUNKT 0 - Recepcja i informacja

"Punkt 0" znajduje się przy portierni, przy bramie wjazdowej do Instytutu. Tutaj odbywać się będzie rejestracja uczestników oraz przydzielanie grupom zorganizowanym materiałów informacyjnych. W ich skład będzie wchodziła mapka z zaznaczonymi punktami prezentacyjnymi, unikalny (w przypadku każdej grupy) harmonogram imprezy, informacje o poszczególnych prezentacjach i prezenterach oraz materiały informacyjne o Instytucie. Harmonogram zawierać będzie  informacje o przydzielonej kolejności poszczególnych prezentacji oraz miejscu i o godzinach ich rozpoczęcia.

Tutaj również będzie można uzyskać wszelkie niezbędne informacje, a także skorzystać z apteczki.


 


 

PUNKT 1 - Jak człowiek zmienia rzeki
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 344)


Łukasz Sobczak

Poznamy mechanizmy rządzące kształtowaniem się koryta rzeki. Zajęcia przeprowadzone zostaną w formie ćwiczeń na 12 metrowym modelu. Uczestnicy będą mogli zobaczyć tworzenie się meandrów a następnie samodzielnie przeprowadzić regulację rzeki poprzez ustawianie na modelu “ostróg”, “zapór” i “mostów”. Będzie można prześledzić wpływ takiej zabudowy hydrotechnicznej na transport piasku przez rzekę, zmiany kształtu jej koryta i dna. Poznamy różne problemy związane z regulacją rzek np. związane z gromadzeniem się osadów piaszczystych powyżej zapór wodnych.

Autorzy prezentacji: mgr Jarosław Biegowski i mgr inż. Łukasz Sobczak pod kierunkiem dr hab. Leszka Kaczmarka, osoba prowadząca: mgr inż. Łukasz Sobczak

Mgr inż. Łukasz Sobczak zajmuje się modelowaniem matematycznym transportu rumowiska oraz zmian morfologicznych w rzekach. W latach 2003-2004 uczestniczył w amerykańsko-polskim projekcie naukowo-badawczym (IBW PAN - University of Mississippi), dotyczącym modelowania warunków hydrodynamicznych i transportu rumowiska oraz zmian morfologicznych koryta rzeki. Posiada otwarty przewód doktorski pt. "Transport osadów niejednorodnych w rzekach w świetle teorii i eksperymentu".


 


 

PUNKT 2 - Jak przewidzieć i zmierzyć rozchodzenie się zanieczyszczeń w rzece?
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 337)

Ta popularnonaukowa impreza odbędzie się w plenerze, nad Potokiem Oliwskim przepływającym przez teren Instytutu. Właściwy pokaz zostanie poprzedzony krótkim wykładem na temat przyczyn pogarszania się jakości wód powierzchniowych i podziemnych oraz sposobów radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami. Przygotowane plakaty oraz prezentacja umożliwią obrazowe przedstawienie wpływu zanieczyszczeń wód na nasze środowisko naturalne jak i na nas samych.


Wioletta Gorczewska-Langner

Główną część imprezy stanowić będzie przeprowadzone w warunkach polowych ćwiczenia polegające na wprowadzeniu do rzeki fluorescencyjnej substancji imitującej skażenie. Uczestnicy będą mogli obserwować przemieszczanie się wprowadzonej substancji oraz mierzyć specjalną aparaturą (fluorymetrem) stopień jej rozcieńczenia i prędkość przepływu. Na zakończenie przedstawione zostaną możliwości naukowego prognozowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w wodach podziemnych i powierzchniowych.

Autorka prezentacji: Mgr inż. Wioletta Gorczewska-Langner

Mgr inż. Wioletta Gorczewska - Langner jest absolwentką Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej. W ramach stypendium dwukrotnie studiowała w Uniwersytecie Josepha Fouriera w Grenoble we Francji. Jest laureatką konkursu na najlepszą pracę magisterską w dziedzinie mechaniki teoretycznej i stosowanej obronioną w roku 2003 w województwie pomorskim. Obecnie zajmuje się problematyką związaną ze szczegółowym rozpoznaniem mechanizmu transportu substancji rozpuszczonych w nienasyconym ośrodku porowatym, co w praktyce pozwoli na udoskonalenie modeli symulacyjnych transportu zanieczyszczeń w gruntach. Transport substancji rozpuszczonych w strefie nienasyconej ma istotne znaczenie dla określenia stopnia zagrożenia wód podziemnych różnymi substancjami przedostającymi się z powierzchni terenu lub składowisk odpadów do warstw wodonośnych.


 


 

PUNKT 3 - Co można zmierzyć w płynącej wodzie?
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 339)


Dariusz Gąsiorowski

Zapoznamy się z metodami pomiarów płynącej wody w warunkach laboratoryjnych oraz w naturze (Potok Oliwski). Zobaczymy jak wygląda model hydrauliczny toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina zbudowany w laboratorium polowym IBW PAN. Poznamy nowoczesną aparaturę pomiarową. Nad Potokiem Oliwskim będziemy mogli sami wykonać niektóre proste pomiary.

Autor prezentacji i osoba prowadząca: Dr inż. Dariusz Gąsiorowski

Dr inż. Dariusz Gąsiorowski jest absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej. Jego główny obszar działalności skupia się wokół modelowania matematycznego przepływów w kanałach otwartych oraz zagadnień identyfikacji parametrów w modelach hydrodynamicznych. Jest autorem i współautorem kilku publikacji poświęconych wspomnianym problemom. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych konferencjach. Na XXII Ogólnopolskiej Szkole Hydrauliki w 2002 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie młodych pracowników naukowych za referat pt. Identyfikacja parametrów charakteryzujących opory ruchu w modelu przepływu nieustalonego z pokrywą lodową. Dnia 15 maja 2006 r. obronił pracę doktorską pod tytułem “Bilans masy i pędu w numerycznych rozwiązaniach uproszczonych modeli transformacji fali wezbraniowej".



 
 

 


 

PUNKT 4 - Pokaz największego w Polsce kanału falowego
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 341)


Łukasz Paszke

Zobaczymy największy w Polsce kanał falowy - ogromne akwarium o długości 50 m, w którym można wytworzyć i badać fale o dowolnym przebiegu. Zapoznamy się z aparaturą wytwarzającą i mierzącą takie fale. Dowiemy się o eksperymentach przeprowadzanych w tym stanowisku badawczym.

Autor prezentacji i osoba prowadząca: mgr inż. Łukasz Paszke

Mgr inż. Łukasz Paszke jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej (dyplom z wyróżnieniem). Członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W czasie studiów Laureat Stypendium Ministra Edukacji Narodowej, oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Tematem jego indywidualnego toku studiów była Sztuczna Inteligencja i jej zastosowanie w rozwiązywaniu problemów inżynierskich. Dyplom uzyskał za prace pt. “Zastosowanie sztucznej inteligencji w przewidywaniu falowania na Bałtyku”, wykonaną przy współpracy z IBW PAN, w ramach Programu Unii Europejskiej. Przez ostatni rok pracował w projekcie europejskim FLOODsite, tworząc model prognozowania poziomów wody na polskim wybrzeżu, działający w oparciu o metody sztucznej inteligencji. Obecnie zajmuje się badaniem wpływu uderzeń fal na konstrukcje przybrzeżne, co będzie tematem jego pracy doktorskiej.


 


 

PUNKT 5 - Drgania w ziemi - sprawca groźnych katastrof
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 335)

Dowiemy się o różnego rodzaju drganiach występujących w gruncie, powodowanych siłami natury, jak i działalnością ludzką. Poznamy ich wpływ na środowisko i bezpieczeństwo człowieka. Dowiemy się o tzw. upłynnianiu się gruntu, podczas którego mocne podłoże zamienia się w gęstą ciecz. To zjawisko było m.in. przyczyną katastrof podczas trzęsienia ziemi w Turcji w 1999 roku.


Waldemar Świdziński

W laboratorium zobaczymy pokaz 3 mini-katastrof spowodowanych różnego rodzaju drganiami: komunikacyjnymi, pochodzącymi od falowania oraz trzęsienia ziemi. Zapoznamy się z aparaturą do badania właściwości gruntu poddanego obciążeniom cyklicznym.

Autorzy prezentacji: dr inż. Waldemar Świdziński, dr inż. Jacek Mierczyński, osoby prowadzące: dr inż. Waldemar Świdziński

Dr inż. Waldemar Świdziński jest absolwentem Wydziału Hydrotechniki Politechnika Gdańskiej. Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się wokół problemów związanych z mechaniką ośrodków sypkich a szczególnie problematyką zagęszczania i upłynnia się tych ośrodków. W Zakładzie Geomechaniki IBW PAN rozwinął jedną z najlepszych w kraju, nowoczesną bazę doświadczalną do badania mechanizmów rządzących zachowaniem się gruntów w złożonych stanach obciążenia, w szczególności w sytuacjach ekstremalnych takich jak np. trzęsienia ziemi lub inne zjawiska naturalne wywołujące wzbudzenia o charakterze sejsmicznym. Duża część działalności dr inż. Waldemara Świdzińskiego jest poświecona rozwiązywaniu zagadnień praktycznych z dziedziny geotechniki związanych między innymi z problemami stateczności skarp i klifów nadmorskich czy problemami geotechnicznymi składowisk odpadów poflotacyjnych powstałych przy produkcji miedzi. Jest autorem prawie 60 publikacji w czasopismach krajowych i międzynarodowych.


 


 

PUNKT 6 - Co niszczy brzeg morski w Polsce?
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 345)


Piotr Szmytkiewicz

Zapoznamy się z przykładami niszczenia brzegów morskich i plaż. Dowiemy się o sposobach ochrony brzegu. Podczas bogato ilustrowanej prezentacji zostaną przedstawione przykłady degradacji morskiej strefy brzegowej, wywołane niszczycielskimi siłami przyrody oraz spowodowane ingerencją człowieka.

Autor prezentacji i osoba prowadząca: mgr inż. Piotr Szmytkiewicz

Mgr inż. Piotr Szmytkiewicz jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. W czasie studiów odbył staże w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu oraz na Politechnice Wiedeńskiej w Wiedniu, gdzie zajmował się matematycznym modelowaniem zjawisk fizycznych. Obecnie jego główny obszar działalności skupia się wokół matematycznego modelowania procesów fizycznych zachodzących w morskiej strefie brzegowej, głównie generacji i rozprzestrzeniania się fal podgrawitacyjnych oraz wyjaśnieniem mechanizmów powodujących powstawanie prądów rozrywających. W swojej pracy wykorzystuje on zarówno nowoczesne narzędzia statystyczne, jak i numeryczne metody rozwiązywania równań różniczkowych opisujących hydrodynamikę w strefie brzegowej morza.


 


 

PUNKT 7 - Sedymentologia - jak opisać piasek
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 342)


Jarosław Biegowski

Poznamy sposoby określania parametrów osadów dennych - czyli najczęściej piasków pokrywających dna mórz i rzek. Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z technikami wykorzystywanymi w analizie ziaren piasku, zobaczyć w jaki sposób przygotowuje się piasek do analizy sitowej, w jaki sposób przeprowadza się taką analizę (analizę rozkładu uziarnienia) oraz jak prezentuje się jej wyniki. Następnie uczestnicy samodzielnie przeprowadzą pomiary prędkości opadania ziaren osadu w wodzie i sporządzą wykresy zależności prędkości opadania ziaren od średnicy piasku. Zobaczymy również, jak prędkość wody wpływa na ruch i osadzanie się ziarenek piasku na dnie. Na prostym modelu zobaczymy jak rzeka "sortuje" piasek w swojej delcie. Za pomocą przyrządu LISST-100 samodzielnie przeprowadzimy pomiar średnicy ziaren piasku osadzanych w delcie rzeki.

Autor prezentacji i osoba prowadząca: dr Jarosław Biegowski

Mgr Jarosław Biegowski zajmuje się problemami transportu i sortowania osadów w morskiej strefie brzegowej. Bierze udział w licznych ekspedycjach pomiarowych, gdzie bada zjawiska transportu i sortowania osadów w naturze: w morzu - w stacji Badawczej w Lubiatowie, w wielkoskalowym kanale falowym- Deltaflume, w Wiśle - w Korzeniewie. Podczas ekspedycji wykorzystuje nowoczesną aparaturę badawczą do jednoczesnego pomiaru rozkładu uziarnienia oraz koncentracji osadów w zawieszeniu LISST-100. Dnia 10 maja obronił rozprawę doktorską pt. "Dynamika osadów morskich o niejednorodnym uziarnieniu".


 


 

PUNKT 8 - Jak i czym mierzyć fale, prądy oraz ruch piasku?
(Numer imprezy w katalogu IV Bałtyckiego Festiwalu Nauki: 346)


Rafał Ostrowski

Zapoznamy się ze współczesnymi metodami pomiarów oceanograficznych prowadzonych w strefie brzegowej. Dowiemy się, jak i czym mierzymy głębokość morza, falowanie, prądy morskie itp. Obejrzymy z bliska nowoczesne przyrządy pomiarowe i poznamy ich możliwości oraz zasady działania.

Autorzy prezentacji: mgr inż. Piotr Szmytkiewicz, dr inż. Rafał Ostrowski, osoba prowadząca: dr inż. Rafał Ostrowski

Dr inż. Rafał Ostrowski ukończył studia magisterskie w 1986 roku na Wydziale Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej, w tym też roku zatrudniony został w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN, gdzie do chwili obecnej pracuje w Zakładzie Mechaniki i Inżynierii Brzegów. W roku 1994 uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Jest autorem i współautorem szeregu prac naukowych opublikowanych w renomowanych wydawnictwach zagranicznych. Wyniki swoich prac przedstawiał na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Ponadto, był głównym wykonawcą lub kierownikiem kilku międzynarodowych i krajowych projektów badawczych. Główne zainteresowanie autora są skoncentrowane na modelowaniu teoretycznym i badaniach eksperymentalnych hydrodynamiki, litodynamiki i morfodynamiki morskiej strefy brzegowej.